تدوین قراردادهای بین المللی ، مدیریت قراردادها ، قرارداد فرانچایز ، قرارداد جوین ونچر ، قرارداد EPC مشاوره تدوین قرارداد حسام الدین رنجبر ، حسین نوریان ، شرکت مشاوره قراردادها ، مشاوره حقوقی قراردادها

قراردادهای بین المللی ، قسمت دوم

قرارداد کلید در دست Turn-Key Contract

قراردادهای EPCنوع خاصی از پیمانکاری است که در آن، پیمانکار متعهد به انجام بخش های مهندسی، تدارکات و ساخت پروژه می‌باشد. فیدیک(FIDIC) یا فدراسیون بین المللی مهندسان پروژه از واژه کلید در دست نیز به عنوان معادل EPC استفاده می کند. بعضی اوقات همچنین از اصطلاح قرارداد “کلید در دست قیمت مقطوع” برای این مدل قراردادی استفاده میشود تا بر مسئولیتهای پیمانکار مبنی بر تحویل پروژه در زمان مقرر، بر اساس قیمت توافق شده و با وظایف بیان شده در قرارداد تأکید گردد در قرارداد های کلید در دست ، مسئولیت طراحی ، تجهیز و اجرا به طور کلی بر عهده پیمانکار گذاشته می شود به گونه ای که بعد از تکمیل موضوع قرارداد ، کارفرما بتواند بدون هیچ مشکلی بهره برداری از تاسیسات اجرا شده را آغاز کند. اما باید توجه داشت در قالب قراردادهای EPC ریسک تکمیل پروژه مطابق به قیمت توافق شده و در زمانبندی مقرر بر عهده پیمانکار است در ضمن انجام موضوع قرارداد در زمان مقرر و با قیمت توافق شده بایستی مطابق کیفیت مورد نظرکارفرما باشد و ریسک عدم انطباق اجرای پروژه با خواسته کارفرما نیز بر عهده پیمانکار است. در نتیجه، با توجه به انتقال عمده ریسک ها به پیمانکار در این مدل قراردادی، ممکن است یک قرارداد یا طرح خود به چند قرارداد کوچک تر تقسیم شده و به چندین پیمانکار به عنوان پیمانکار فرعی بر اساس تخصص و در خصوص توسعه توانمندی آنها داده شود. روش تدوین قرارداد گروه مشاوران کرانه دانش بر مبنای مدیریت موثر این ریسک ها طرح ریزی گردیده است. که با توجه به این نوع از انتقال ریسک در این قرارداد ، باید عدم قطعیت های مرتبط با این ویژگی و تحلیل موثر ذی نفعان آن مورد توجه ویژه قرار گیرد. از آنجاکه در قراردادهای EPC حیطه مسئولیت های پیمانکار بسیار گسترده است و انجام پروژه های مربوطه به آن معمولا طولانی مدت است ریسک تغییر شرایط محیطی و مبانی اولیه قرارداد در زمان اجرا نسبت به زمان انعقاد بسیار محتمل است لذا گنجاندن شروطی که بیان کننده شیوه اعمال تغییرات و مذاکرات مجدد قراردادی است و تعیین دقیق مصادیق تغییر و نیز روش تعدیل آنها بسیار مهم است و باید به دقت انجام شود.

قرارداد فرانشیزFranchise Agreement

قراردادهای فرانشیز در موسسه بین‌‌المللی یکنواخت سازی حقوق خصوصی اینگونه تعریف شده است “حقوق اعطاشده توسط فرانشیزدهنده که فرانشیزگیرنده را مجاز و ملزم می‌‌کند در ازای عوض مالی مستقیم یا غیرمستقیم، متعهد به تجارت ، فروش کالا یا (ارائه) خدمات از طرف خود، تحت یک سیستم طراحی‌شده توسط فرانشیزدهنده باشد که شامل دانش تجربی و مساعدت است و تا حدود زیادی شیوه‌ای را که در آن تجارت فرانشیز باید مورد بهره ‌برداری قرار گیرد تعیین می‌‌کند و شامل کنترل عمده و مستمر بهره ‌برداری از سوی فرانشیز دهنده بوده و مربوط به یک علامت تجاری، علامت خدماتی، نام تجاری یا آرم طراحی‌شده توسط فرانشیزدهنده است . به عبارت ساده تر فرانشیز قراردای بین یک سازمان صاحب برند است که اجازه استفاده تجاری از برند خود شامل ارایه محصولات و خدمات را به فرانشیز گیرنده می دهد. عناصر مهمی در قرارداهای فرانشیز وجود دارد که باید به دقت و روشنی به آنها پرداخته شود اگر نه ریسک این نوع قرارداد به شدت افزایش می یابد و اختلافات و تعارضات آسیب زایی را در تعامل طرفین ایجاد می کند. اول آنکه در ذات فرانشیز انحصار نهفته است بنابراین شروط مربوط به این موضوع باید به دقت در قرارداد گنجانده شود. دوم اینکه ماهیت فرانشیز بر ارزش برند استوار است . لذا باید حیطه مسئولیت و اختیارات طرفین برای بهبود و گسترش برند شامل تبلیغات و مانند آن به روشنی معین گردد. دیگر آنکه فرانشایز حیطه های کنترلی از جانب فرانشیز دهنده بر روی عملکرد فرانشیز گیرنده را در بر می گیرد که باید با دقت تحلیل و تدوین شود. شرط انحلال و اتمام قرارداد نیز موضوع دیگری است که در بسیاری از موارد موجب تعارض بین طرفین قرار گرفته است. قراردادهای فرانشیز شیوه عمل و ابتکار تصمیم گیری فرانشیز گیرنده را بسیار محدود می کند و این نباید با بنیان های حقوقی و مالکیتی فرانشیز گیرنده در تضاد قرار گیرد. بعضا فرانشیز دهنده ممکن است برای خود در محل جغرافیایی مورد نظر نمایندگی هایی هم داشته باشد که نباید فعالیت آن با فرانشیز گیرنده در تضاد و تقابل قرار گیرد. به غیر از این موارد نیز نکات و ظرافت های مهمی در تدوین قراردادهای فرانشیز وجود دارد که باید حتما از کمک مشاوری حایز صلاحیت و باتجربه استفاده گردد.

قرارداد لیسانس License Contract

این قرارداد یکی از شیوه های انتقال فناوری یا دانش فنی است که طبق آن دارنده دانش فنی که به آن اعطاکننده لیسانس یا لایسنسور گفته می شود، در برابر دریافت حق امتیاز، به طرف مقابل لیسانس اجازه می دهد تا در زمان و محدوده مشخصی تمام یا بخشی از محصول یا فناوری موضوع قرارداد را مورد بهره برداری قرار دهد. قرارداد لیسانس را در بازار تجارت بین‌المللی اصولاً به عنوان قراردادهای اعطای مجوز و یا قرارداد حق استفاده از مالکیت فکری و یا قراردادهای پروانه بهره‌ برداری می‌شناسند. در موارد فوق قرارداد لیسانس با فرانشیز مشابه است اما گستردگی آن از فرانشیز کمتر خواهد بود زیرا قراردادهای لیسانس معمولا به جز حق بهره برداری از موضوع قرارداد شامل موارد دیگری همچون انحصار یا کنترل بر عملکرد طرف مقابل نمی شود و از نظر حقوقی نیز بعضی از شرایط آن مانند انحلال و تبعات آن در قرارداد متفاوت است.

قراردادهای جوینت ونچر Joint Venture Contract

جوینت ونچر نوعی ترتیبات همکاری مشارکتی بین دو یا چند شرکت مستقل است، به گونه ای که نتیجه این همکاری تشکیل شخصیت حقوقی سومی است که از لحاظ سازمانی کاملاً جدا و مستقل ازتشکیل دهندگان اولیه آن است. به عبارت دیگر، جوینت ونچر به نوعی از رابطه تجاری اطلاق می شود که طی آن طرفین، مدیریت فعالیت خاصی را به نحو مشترک بر عهده می گیرند و در سود و زیان به دست آمده شریک می شود. این نوع همکاری تجاری درسطح جهانی رواج گسترده ای دارد. تشکیل جوینت ونچر میان شرکت های داخلی یک کشور با یکدیگر و یا شرکت های داخلی و خارجی موضوعی متداول در دهه های اخیر بوده است. جوینت ونچر به دو نوع قراردادی و شرکتی تقسیم می شود. ازجمله آثار پراهمیت اقتصادی تشکیل جوینت ونچر می توان به دسترسی به منابع سرمایه، دسترسی به ماشین آلات و تجهیزات مدرن، دسترسی به بازارهای خارجی برای کشورهای درحال توسعه و دسترسی به منابع اولیه و دستمزد پایین برای شرکت های چند ملیتی اشاره کرد. ایجاد هم افزایی
( سینرژی) در حوزه های مالی ، تکنولوژیک ، دانشی و منابع انسانی از فواید ممتاز قراردادهای جوینت ونچر است.
ایجاد جوینت ونچر می توانند به طور فزاینده ای برای توسعه صنایع جدید، احیاء صنایع موجود، رشد و یا ارتقاء مزیت رقابتی شرکت های صنعتی و تجاری مفید واقع شوند. با این همه تدوین قرارداد های جوینت ونچر کاری حرفه ای و دشوار است زیرا در آن ذی اثران متعدد با حیطه های مختلف منفعت ، ضرر و ریسک وجود دارند از اینرو روش علمی گروه مشاوران کرانه دانش در حوزه آنالیز ذی نفعان قراردادی به گونه ای طرح ریزی شده است تا بر پایه آن قراردای تنظیم گردد که در بتواند در حالت بهینه انتظارات آنان را فراهم نموده و ریسک های ذی نفعان قرارداد را کاهش دهد.

 

استفاده از مطالب فوق تنها با ذکر منبع مجاز است

جهت دریافت اطلاعات بیشتر یا مشاوره مدیریت و تدوین قراردادها با گروه مشاوران کرانه دانش تماس حاصل نمایید.

 

این مطالب را هم ملاحظه نمایید

قراردادهای بین المللی بخش اول

انواع قراردادها